Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

«Завдяки податковій амністії громадяни отримали реальну можливість легалізувати доходи і чесно сплачувати податки» - Віталій Лазарєв

опубліковано 17 серпня 2021 о 11:03

Інтерв’ю громадсько-політичній газеті захисту подолян «Подільські вісті» начальника Головного управління ДПС у Хмельницькій області Віталія ЛАЗАРЄВА.

- З 21 липня цього року набрав чинності Закон від 15.06.2021 № 1539-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету". Така законодавча новація вперше реалізована в Україні, що вона передбачає?

 - Закон визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке розпочнеться незабаром –  1 вересня 2021 року і триватиме до 1 вересня 2022 року.

По суті, податкова амністія разом із нульовим декларуванням – це загальноєвропейська практика. Вона дозволяє вивести доходи з тіні, залучити до бюджету гроші, тобто збільшити загальне число платників податків, долучити їх до такого поняття як податкова культура і чесно сплачувати податки. 

Ця процедура дозволяє громадянам, які не сплачували податки взагалі або платили нерегулярно, відкрити свої справжні статки та доходи, уникнувши при цьому покарання. 

Крім того, збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування сплачується за нижчою ставкою, ніж податок на доходи фізичних осіб, які відраховують учасники кампанії декларуваня доходів та майнового стану, тому у громадян є більший стимул виводити з тіні свої кошти. 

Підкреслю, що податкова амністія сьогодні є топ-темою. Від ефективності проведення інформаційної кампанії з цього приводу залежить добробут тих, хто вирішить легалізувати свої доходи.Також суттєвим є й питання збільшення надходжень до бюджету за рахунок сплати такими громадянами одноразового збору за результатами добровільного декларування. Зазначені кошти стануть додатковим джерелом забезпечення соціальної підтримки і захисту населення та розвитку територіальних громад.

Саме тому, для досягнення найкращих результатів і необхідно об’єднання зусиль, влади, громадськості і журналістів, котрі доносять потрібний і корисний контент до читацької аудиторії.

- Віталію Олександровичу, хто ж може скористатися правом на податкову амністію?

- Закон визначає, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування всіх активів, які були приховані від оподаткування. Тобто, кожен громадянин, який у будь-які податкові періоди отримував доходи, але не сплачував податки, має право подати спеціальну декларацію. Такому добровільному декларуванню підлягають об’єкти нерухомості, паї, рухоме майно, цінні папери, валютні цінності, особливо вартісні брендові речі чи антикваріат тощо.

Тобто, якщо фізична особа володіє такими об’єктами та придбала їх за доходи, що не мають офіційного підтвердження, варто скористатися правом на податкову амністію.

Не можуть бути декларантами особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції. Також декларантами не можуть бути особи, які є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними, або є особами, дієздатність яких обмежена і над ними встановлено опіку.

- На яку суму сплати одноразового збору можуть орієнтуватися потенційні декларанти?

- Якщо вартість активів  перевищує 400 тисяч гривень – декларацію варто подати. Зверну увагу: щодо грошових активів, то для їх легалізації  діятиме окремий порядок, з обов’язковим внесенням коштів на спеціальний банківський рахунок. Щодо нерухомості, то можна не декларувати житловий будинок/будинки площею до 240 квадратних метрів і квартиру/квартири площею до 120 квадратних метрів, нежитлові приміщення некомерційного призначення до 60  квадратних метрів. Щодо незавершеного житлового будівництва, то діють норми як для будинка/будинків і квартири/квартир. До речі, всі ці об’єкти повинні знаходитися в Україні.

Об'єктами одноразового декларування можуть бути: валютні цінності, нерухоме майно, рухоме майно (транспортні засоби, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо), частки (паї) у майні юридичних осіб інші корпоративні права, майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом, права на отримання дивідендів, інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках.

Якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Також гарантується нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду.

- Яким чином в рамках податкової амністії оподатковується активи, придбані без сплати податків?

- Державою запропоновано три ставки: 5% загальна ставка, 9% для закордонних активів та 2,5% для декларування активів у вигляді ОВДП. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6%, 11,5%, 3% за умови  сплати податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Вичерпна інформація про особливості декларування і сплати - у банері «Одноразове добровільне декларування» на субсайті Головного управління ДПС у Хмельницькій області, а також на сторінках у Facebook і Telegram.

З метою популяризації одноразового добровільного декларування активів фізичних осіб нами уже проведено десятки зустрічей у територіальних громадах, використовуються їх інформаційні можливості, до цього процесу залучено працівників банківських установ, торговельних мереж, адже потенційні декларанти – люди мобільні й далеко не бідні і для того, щоб скористатися правом на легалізацію активів вони повинні бути, яка кажуть, у курсі справи.

- Із ваших відповідей на запитання стає зрозуміло, що Закон про добровільне декларування доходів, так звана податкова амністія, є можливістю взаємно почати відновлювати довіру між бізнесом та податковою службою.

- Саме так. Бізнес має нагоду розпочати все з чистого аркуша. У свою чергу, ДПС неухильно дотримуватиметься букви і духу закону та не використовуватиме амністію як інструмент для проведення прихованих перевірок та донарахувань. До речі, про це публічно заявив в.о. Голови ДПС Євген Олейніков під час міжнародного форуму «Податкова амністія 2021».

За його словами, головним очікуванням від реалізації закону є не надходження значних коштів безпосередньо від декларування, а, перш за все, вирішення системної проблеми, яка триває ще з кінця 90 – х років, з легалізації доходів та власності. Тобто можливість для бізнесу вивести свої активи з «тіні» та у подальшому активно здійснювати і залучати інвестиції.

- Користуючись тим, що наша газети має найбільший тираж на теренах Хмельниччини, які  ключові меседжі Ви хочете донести до такого широкого загалу подолянам?

 - Передусім зазначу, що одноразове добровільне декларування доходів є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням особа може задекларувати свої активи, які раніше не були оподатковані. Інколи, такі статки набігають із отриманих в конвертах заробітних плат чи інших неоподаткованих доходів.

Громадяни отримали реальну можливість легалізувати доходи і чесно сплачувати податки. Лише на основі такого суспільного договору між державою та громадянами можлива ефективна і чесна податкова амністія, а у підсумку – системний економічний розвиток громад і країни, яка невдовзі відзначатиме 30-літній ювілей своєї Незалежності.