Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

#Онлайн_роз’яснення: з 1 вересня стартує практичний етап податкової амністії

опубліковано 30 серпня 2021 о 10:59

У Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відбулася онлайн зустріч з представниками бізнес асоціацій та громадських інституцій з питань одноразового добровільного декларування за участю заступника начальника регіонального представництва Служби Вячеслава Семенюка.

У першу чергу наголошено на тому, що наказ Міністерства фінансів від 2 серпня 2021 року № 439 «Про затвердження форми одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядку її подання», який набуває чинності з 01.09.2021, зареєстровано в Міністерстві юстиції 19.08.2021 за № 1090/36712.

Друга важлива новина: з 1 вересня 2021 року розпочинається одноразове (спеціальне) добровільне декларування громадянами України активів (розміщених на території України та/або за її межами), які належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування буде відбуватися шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація».

Наводимо питання, якими найчастіше цікавилися учасники ZOOM та роз’яснення з цього приводу.

Щодо визначення терміну - одноразове (спеціальне) добровільне декларування.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.

Строки для подання спеціальної декларації.

Строк для подання спеціальної декларації щодо «амністованих» доходів складає один рік — з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.

Активи, які можна задекларувати.

Амністія поширюється на всі активи, набуті фізичною особою за рахунок доходів, отриманих до 1 січня 2021, і з яких досі не були сплачені податки (якщо, звісно, це вимагалося). Тож якщо дохід був отриманий у 2021 році, то дія Закону на нього поширюватися не буде, і він має бути відображений вже у звичайній щорічній декларації із застосуванням повної ставки податку.

«Амністувати» можна гроші на рахунках в українських та іноземних банках, рухоме та нерухоме майно, акції та частки у капіталі компаній та інші активи. Вичерпного переліку Закон не встановлює, як, власне, і граничного часу набуття активів у минулому.

Водночас варто пам’ятати, що поки в Україні існують строки давності щодо несплати податків, але є й ризик того, що їх спробують прибрати з законодавства.

Не можуть бути задекларовані та «амністовані» активи, отримані внаслідок вчинення кримінальних правопорушень (крім податкових та валютних порушень і деяких порушень у сфері захисту економічної конкуренції).

Чи потрібно розкривати джерела отримання майна.

Не потрібно. До того ж, податковим органам забороняється вимагати додаткові документи стосовно коштів та джерел їх походження, окрім тих, що зазначені в Законі. Але, якщо кошти «для амністії» будуть розміщені в українському банку (а це буде обов’язково, якщо треба задекларувати готівку чи, наприклад, золото в банківських злитках), то банк буде зобов’язаний провести повну перевірку відповідно до законодавства у сфері фінансового моніторингу, що вимагатиме надання підтверджуючих документів та додаткової інформації.

Щодо «амністованих» доходів (звісно в разі їх належного декларування та сплати спеціального збору) Закон передбачає звільнення від кримінальної та адміністративної відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, а також за деякі порушення у сфері господарської діяльності.