У ГУ ДПС у Хмельницькій області проведено онлайн «круглий стіл» по координації діяльності, пов’язаної із забезпеченням сплати податків, упередженням та погашенням податкового боргу з керівниками економічно активних підприємств, у якому взяли участь заступник начальника Головного управління Валерій Коновальчук та начальник управління по роботі з податковим боргом Оксана Дмитрієва.
«Потрібно чітко усвідомити, що виникнення податкового боргу в платників, призводить насамперед до бюджетних втрат, і таким чином негативно впливає як на економічний розвиток того чи іншого підприємства зокрема, так і на економічний ріст конкретної громади та країни в цілому. Саме тому, скорочення та упередження виникнення податкових боргів є вкрай важливим спільним завданням і податкової служби, і органів місцевого самоврядування», - наголосив заступник начальника Головного управління ДПС у Хмельницькій області Валерій Коновальчук.
У ході спілкування зазначалося, що податкова служба з метою зменшення податкового боргу та забезпечення додаткових джерел доходів до місцевих бюджетів проводять зустрічі з керівниками підприємств-боржників, а також зустрічі з представниками територіальних громад.
Такого року комунікація приносить позитивні результати, оскільки підвищує не лише рівень податкової обізнаності платників, а отже податкову дисципліну, а й також є важливим засобом двостороннього спілкування та вирішення назрілих питань. Як один зі шляхів скорочення боргу платників перед бюджетом в податковій називають можливість отримання розстрочення або відстрочення податкової заборгованості. Так, в рамках Закону України від 04.12.2021 року №1072 платники, заборгованість яких станом на 01.12.2020 року не перевищує 6800 гривень, можуть скористатися безвідсотковим відтермінуванням до 29.12.2021 року.
Перевірити стан розрахунків з бюджетом громадяни можуть у Центрах обслуговування платників за місцем реєстрації (податкової адреси), або скориставшись електронними сервісами податкової служби: у меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету.
Також, якщо фізична особа – платник податків змінив особисті реєстраційні дані, а саме: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання (податкову адресу) тощо, то такий платник зобов’язаний повідомити контролюючі органи про зміну даних протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання до контролюючих органів Заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (Форма № 5 ДР) або Заяви про внесення змін до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо фізичних осіб, які обліковуються за серією та/або номером паспорта (Форма № 5 ДРП).
На сьогодні існує два шляхи внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків шляхом подання Заяви за формою № 5 ДР:
- особисто або через законного представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу;
- засобами електронного сервісу «Електронний кабінет платника» на офіційному вебпорталі ДПС, з використанням кваліфікованого електронного підпису (адреса: https://cabinet.tax.gov.ua)
Заява за формою № 5 ДРП подається особисто або через законного представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання.
Окремо наголошено на тому, що без оновлення своїх особистих даних фізична особа – платник податків надалі може зіштовхнутися з неузгодженістю при поданні звітності, позбавляє себе можливості вчасно отримувати нагадування від податкових органів щодо обов’язкових податків, зборів (інших платежів) або наявності податкового боргу, що призведе до подальшого нарахування штрафних санкцій.
За результатами проведеної онлайн зустрічі визначені заходи щодо подальшої співпраці та шляхи вирішення по зменшення податкової заборгованості.