Головне управління ДПС у Хмельницькій області повідомляє, що статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) встановлено, що платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV « Про оцінку земель» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 1378).
Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ст. 5 Закону № 1378).
Згідно частини 1 ст. 13 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:
визначення розміру земельного податку;
визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;
визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом;
визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва;
розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;
відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд (абзац сьомий частини першої ст. 13 Закону № 1378);
проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).
Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі
відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої ст. ст. 13 Закону № 1378.
Підставою для проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок
є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом (ст. 15 Закону № 1378).
Таким чином, при нотаріальному посвідченні договору, зокрема, купівлі юридичною особою земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, державне мито справляється в розмірі 1 відс. суми договору (яка повинна бути не нижче експертної грошової оцінки земельної ділянки), але не менше, ніж один неоподатковуваний мінімум доходів громадян (п.п. «д» п. 3 ст. 3 Декрету).