Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Яка ставка державного мита та грошова оцінка (нормативна чи експертна) застосовуються при купівлі ЮО земельної ділянки, що належить до державної або комунальної власності

опубліковано 30 червня 2021 о 10:33

Головне управління ДПС у Хмельницькій області повідомляє, що статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) встановлено, що платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV « Про оцінку земель» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 1378).

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ст. 5 Закону № 1378).

Згідно частини 1 ст. 13 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

визначення розміру земельного податку;

визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;

визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом;

визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва;
розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;

відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд (абзац сьомий частини першої ст. 13 Закону № 1378);

проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).

Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі
відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої ст. ст. 13 Закону № 1378.

Підставою для проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок
є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом (ст. 15 Закону № 1378).

Таким чином, при нотаріальному посвідченні договору, зокрема, купівлі юридичною особою земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, державне мито справляється в розмірі 1 відс. суми договору (яка повинна бути не нижче експертної грошової оцінки земельної ділянки), але не менше, ніж один неоподатковуваний мінімум доходів громадян (п.п. «д» п. 3 ст. 3 Декрету).