Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Зона відповідальності: пропозиція та надання неправомірної вигоди службовій особі

опубліковано 29 липня 2020 о 10:17

Керівник відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС у Хмельницькій області Анатолій Томаля цього разу роз’яснив встановлену законом відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, зробивши акцент на кримінальному переслідуванні за такого роду дії.
Так, згідно статті 369 Кримінального кодексу України, пропозиція чи обіцянка службовій особі надати їй або третій особі неправомірну вигоду, а так само надання такої вигоди за вчинення чи невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища - караються штрафом від п’ятисот до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Давання неправомірної вигоди полягає в передачі службовій особі матеріальних цінностей, права на майно чи вчинення на її користь чи користь третьої особи дій майнового характеру за виконання чи невиконання дії, які службова особа повинна була або могла виконати з використанням влади чи службового становища.
Склад давання неправомірної вигоди утворюють і дії службової особи, яка віддала розпорядження (наказ) підлеглому добиватися певних благ, пільг чи переваг шляхом підкупу інших службових осіб, надала для цього кошти чи інші цінності або розпорядилася їх виділити, надала законного вигляду виплатам у випадках давання хабарів у завуальованих формах тощо. Якщо ж службова особа лише рекомендувала підлеглому добиватися благ, пільг чи переваг за хабарі, відповідальність за давання хабара несе той працівник, який, виконуючи таку рекомендацію, передав незаконну винагороду. Дії службової особи в цьому випадку можуть кваліфікуватися як підбурювання до давання неправомірної вигоди, а за наявності певної мети як провокація неправомірної вигоди.
Службова особа, яка дала неправомірну вигоду за одержання певних благ, пільг або переваг для установи, організації чи підприємства, несе відповідальність за давання неправомірної вигоди, а за наявності для того підстав - і за інший злочин (зловживання владою або службовим становищем, розкрадання тощо).
Цей злочин вважається закінченим з моменту, коли службова особа прийняла хоча б частину неправомірної вигоди. Якщо запропонована неправомірна вигода не прийнята, дії хабародавця слід кваліфікувати як замах на давання неправомірної вигоди. Таким чином, правова оцінка дій особи, яка дає неправомірну вигоду, залежить певною мірою і від дій особи, яка її одержує.
Кримінальний кодекс України передбачає дві спеціальні підстави звільнення хабародавця від кримінальної відповідальності: 1) якщо стосовно нього мало місце вимагання неправомірної вигоди; 2) якщо після давання неправомірної вигоди він добровільно заявив про це до порушення кримінальної справи щодо нього органу, наділеному законом правом на порушення кримінальної справи.
Поняття вимагання як обставини, що звільняє від кримінальної відповідальності, нічим не відрізняється від поняття вимагання як кваліфікуючої ознаки одержання неправомірної вигоди.
Добровільною слід вважати заяву до відповідного державного органу, в основі якої лежить самостійно прийняте рішення хабародавця щодо такої посткримінальної поведінки.
Для того щоб добровільна заява про скоєне набула статусу обставини, що звільняє від кримінальної відповідальності, вона повинна бути зроблена до моменту порушення кримінальної справи щодо хабародавця. Порушення справи за даним фактом, наприклад, щодо службової особи, яка одержала неправомірну вигоду, у жодному разі не позбавляє права хабародавця на звільнення від кримінальної відповідальності при його добровільній заяві про давання неправомірної вигоди.
На завершення розгляду теми очільник антикорупційного підрозділу порадив ухилитися від отримання неправомірної вигоди шляхом здійснення активних дій, що зрештою позбавляє посадову особу від притягнення до кримінальної відповідальності: «Вивчайте законодавство і дотримуйтеся його. Пам’ятайте: незнання закону не звільняє від відповідальності. Будьте достойними громадянами своєї країни!», - наголосив Анатолій Томаля.