Головне управління ДПС у Хмельницькій області повідомляє, що пунктом 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України встановлено обов’язок фізичних осіб – підприємців, що провадять діяльність на загальній системі оподаткування, вести облік доходів і витрат.
Звертаємо увагу, що облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться СГ окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.
Типова форма ведення обліку доходів і витрат ФОП затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення».
ФОП на загальній системі оподаткування, починаючи з дати набрання чинності Порядком №261, - з 16.07.2021, зобов’язані вести облік доходів і витрат за Типовою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261, яка не підлягає реєстрації у контролюючому органі.
Порядком №261 визначено, що на підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід/понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету.
При здійсненні обліку доходів і витрат у паперовому вигляді, самозайнята особа зобов’язана виконувати записи розбірливо, чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Внесення виправлень здійснюється шляхом створення нового запису, який засвідчується підписом самозайнятої особи.
Якщо ведення обліку доходів і витрат здійснюється в електронному вигляді, то самозайнята особа зобов’язана вести таку форму у форматі EXCEL, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами електронного кабінету.
Звертаємо увагу, що в разі ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами електронного кабінету самозайнята особа зобов’язана отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді. Після отримання самозайнятою особою кваліфікованого сертифіката відкритого ключа така особа здійснює операції з ведення обліку доходів і витрат відповідно до ПКУ безкоштовно.
У типовій формі, що ведеться в електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету, допускається виправлення помилок або коригування шляхом доповнення рядка, у якому відображається від’ємне або позитивне значення - п. 5 розд. І Порядку № 261.