На сьогодні у Хмельницькій області обліковується 10 тисяч 731 боржник, заборгованість зі сплати єдиного внеску яких складає 190 мільйонів гривень, у тому числі кількість юридичних осіб складає 765 боржників із сумою заборгованості з єдиного соціального внеску 57 млн гривень, що становить 30 відсотків до загальної суми, та фізичних фізичних осіб – 9966 боржник із сумою заборгованості з ЄСВ - 133,8 млн гривень (70 відсотків).
«Право на соціальний захист гарантує громадянам своєчасна сплата ЄСВ. Несвоєчасно сплачені кошти в бюджет – це не отримані пенсії, недофінансовані медицина, освіта, культура та інші соціальні виплати громадянам», - зазначила начальник управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Хмельницькій області Оксана Дмитрієва.
За твердженням податківця, за наявності у платника одночасно зобов’язань зі сплати ЄСВ, зобов’язань по сплаті податків та інших обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами — сплата єдиного внеску виконується в першу чергу і має пріоритет перед усіма іншими, крім зобов’язань з виплати заробітної плати.
Більш детально Оксана Дмитрієва роз’яснила норми діючого законодавства стосовно направлення вимог про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ.
Так, при наявності у платника заборгованості на кінець календарного місяця понад 10 гривень, боржнику надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом відповідно до норм діючого законодавства. Якщо платник не провів оплату протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки), а також не повідомив ДПС про її оскарження, вимога передається державній виконавчій службі.
Варто наголосити, що заходами примусового виконання рішень про стягнення заборгованості є звернення стягнення на майно боржника (у тому числі на грошові кошти, банківські рахунки); звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), інші доходи, пенсію, стипендію боржника.
До боржників-підприємців та посадових осіб підприємств боржників вживаються заходи щодо тимчасових обмежень у праві виїзду за кордон у відповідності до ст.6 Закону України від 21.01.1994р №3857-XII «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (із змінами та доповненнями).
Працівниками управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Хмельницькій області за 11 місяців 2021 року платникам єдиного внеску направлено 14253 вимог про сплату заборгованості з ЄСВ на загальну суму 257 млн гривень. По всіх боржниках, які мають борг понад 10 грн. та вимоги яких вважаються узгодженими, передано на виконання органам ДВС 6238 вимог про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму понад 50 млн грн, ініційовано тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон.
При заповненні платіжних документів платникам необхідно чітко дотримуватись вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015р. №666.
У разі перерахування коштів в рахунок погашення боргу з ЄСВ, при заповненні призначення платежу у полі №2 друкується код виду сплати «140», який символізує «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску».
Сумлінне ставлення платників до своїх обов’язків стосовно своєчасної сплати ЄСВ, розуміння необхідності термінового погашення заборгованості - дозволить вирішити проблему створення нових боргів. Своєчасна сплата ЄСВ – це не лише обов’язок перед державою, але й захищені соціальні гарантії для кожного, - зауважують податківці.